Apple iPhone 16 Pro
$670
Login to Buy
- LAFD26832
- Approved
Apple iPhone 16 Pro
Good condition
99%
Battery Health
256GB
Black
Unlocked Non-US
A3293
iPhone 16 Pro - Black
In great condition IPhone 16 Pro…have had it in a case since day one and also comes with a SIM entry…..I used to live in Europe and bought the phone in a Apple Store which is why it has a SIM Tray
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 99% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal wear on phone but has been on case since day one can take more pictures if needed
Ships from
Revere, MA
4.5 of 5.0 stars, 3 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Revere, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...