Apple iPhone 13 Pro
$313
Login to Buy
- LAFC98652
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 13 Pro
Good condition
83%
Battery Health
128GB
Graphite
Verizon
A2483
Nearly Pristine shape. Always in case. Always had a screen protector
I Phone 13 Pro Pristine shape. 128 GB
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 83% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phones does not have any damage. Very well taken care of.
Ships from
North Ridgeville, OH
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from North Ridgeville, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 14, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 13 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...