Apple iPhone 16e
$428
Login to Buy
- LAFC86934
- Approved
- Featured
Apple iPhone 16e
Mint condition
98%
Battery Health
128GB
Black
Unlocked
A3212
30 Day Warranty | FREE Shipping | 5-star Rating
✅ Multi-Point Inspection for Guaranteed Full Functionality ✅
* Certified Pre-Owned - Tested for Reliability:
* Network connectivity
* Full camera functionality
* Touchscreen and display responsiveness
* Battery health and performance
* Charging capability
* Button response
🚚 Free Shipping
🔄 Return Policy: 30-day return window for devices that arrive non-functional
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Columbus, OH
5.0 of 5.0 stars, 180 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Columbus, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16e Specs
Battery and Charging
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...