Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
$639
Login to Buy
- LAFC81028
- Approved
- Price Drop
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Good condition
--%
Battery Health
256GB
Gray
Wi-Fi
Ipad Pro 12.9in 256G with Magic Keyboard and Apple Pencil
Package deal and in great shape. 256G appl Ipad Pro 5th Gen 12.9in screen. with apple magic keyboard and apple pencil.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Just smudges on case.
Ships from
Truckee, CA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Truckee, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...