Apple iPad Mini (6th Gen)
- LAFC66464
- Approved
Apple iPad Mini (6th Gen)
6th Gen Ipad Mini + Apple Pencil
iPad mini 6th generation for sale. Still in good condition. Lightly used watching tv, movies, and playing video games. It has had an Apple ipad case and paperlike screen protector on it since day 1. Both still holding up. The case shows wear due to it being bright orange. There are no software or hardware issues with the iPad mini.
Please feel free to reach out with any questions.
**Additionally Comes with the Apple ipad mini case and a Gen 2 Apple Pencil.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The case shows wear due to it being bright orange. There are no software or hardware issues with the iPad mini.
Free Shipping
- Seller ships from Washington, DC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Mini (6th Gen) Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...