Apple iPhone Air
- LAFC36188
- Approved
Apple iPhone Air
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Listing Addendum
Any Questions - Please leave a comment in the listing and we will reply promptly.
Free Shipping
- Seller ships from Las Vegas, NV
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
Same day shipping on orders placed before 12PM PST - We also ship on Saturdays, orders must be placed before 10AM PST for same day shipping.
Due to our fast shipping process, we are not able to cancel orders or change shipping addresses. Please ensure your shipping address is correct at checkout.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
If you experience any issues with your order, please reach out to us and we will respond as soon as possible.
We accept returns. It must be within our 7 day window and will be subject to a 15% restocking fee.
For a refund to be processed, you must ensure that all personal accounts, such as iCloud or Google, are completely removed from the device; we are unfortunately unable to issue a refund if the device remains locked to a personal account.
To qualify for a refund merchandise has to be sent back to us in the same condition listed.
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Seller accepts credit cards via Stripe for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone Air Specs
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...