Apple iPhone 12
- LAFC29912
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 12
Red Excellent Condition iPhone 12 One Owner.
This phone has been protected from day one. One single minor peel at the very bottom. Other than that its perfect. Wiped clean and ready for you to make it your own. Still have tons of life to it.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 85% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One single small tiny peel at the very bottom, from switching case and it dropped. Other than that this phone is in perfect physical condition, Its been in its case from day one, and with a glass screen protector.
Free Shipping
- Seller ships from Perth Amboy, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...