Apple iPad Air (4th Gen)
$299
Login to Buy
- LAFB70536
- Approved
- New Listing
Apple iPad Air (4th Gen)
Mint condition
--%
Battery Health
64GB
Gray
Unlocked
A2324
MINT IPAD AIR (4th) Gen
Original box with matching serial number included. This iPad was purchased as an extra and never put into use. Fully tested and reset with configurator. No cellular sim inserted. Fully unlocked and ready for immediate use. Would make a great gift!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Savannah, GA
5.0 of 5.0 stars, 9 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Savannah, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 12, 2026
- Date Updated: May 12, 2026
- Date Expires: May 22, 2026
Want to sell your Apple iPad Air (4th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Air (4th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...