Apple iPhone 16 Pro
$1154
Login to Buy
- LAFB34819
- Approved
Apple iPhone 16 Pro
Mint condition
100%
Battery Health
512GB
Desert
T-Mobile
A3083
BRAND NEW UNLOCKED IPHONE 16 PRO DESERT TITANIUM 512GB FROM APPLE DIRECTLY
Brand new! Has never been turned on and screen protector is still on :) save a few hundred on retail- it’s still valid for Apple Care too! Box not included. Received as a replacement phone through Apple without a box in store.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Chicago, IL
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 11, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 21, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...