Google Pixel 9a
- LAFA90741
- Approved
- Low Price
Google Pixel 9a
Pixel 9a – Excellent Condition, Barely Used
This Google Pixel 9a is in like‑new condition and only a few months old. It has been kept in a protective case since day one and shows no major visible wear,or marks aside from some light scratches on the screen (can't be seen when it's on). The device functions perfectly with no issues.
Included:
Google Pixel 9a (factory unlocked).
No original charging cable (I think), but I'll throw in a charging cable for sure.
This phone has been gently used, well cared for, and is ready for a new owner. Great option if you want a clean, reliable Pixel 9a without paying full retail.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratches on the screen from something in my pocket (Should be able to see in photos)
Free Shipping
- Seller ships from White House, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 10, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
Want to sell your Google Pixel 9a?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Pixel 9a Specs
| Capacity | 5100 mAh |
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Non-removable 5100 mAh; Google estimates 30+ hours (up to 100 hours with Extreme Battery Saver) | |
| Up to 23W wired fast charging | |
| 7.5W Qi wireless charging | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2424x1080 |
| Screen Size | 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 422 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch P-OLED, 1080 x 2424, 60–120Hz, HDR, up to 2700 nits peak, Gorilla Glass 3 | |
| Size | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm |
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 155 mm 6.1 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 186 g 6.6 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...