Apple iPad Air (3rd Gen)
$160
Login to Buy
- LAFA87683
- Approved
Apple iPad Air (3rd Gen)
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Silver
Wi-Fi
IPad air 3 and case
This ipad is in good shape and has always been kept in a case. I will also include a long charging cord.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There is no minimal scratching ot the edges of the ipad screen and minor wear to the case.
Ships from
Jackson, MI
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Jackson, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 11, 2026
- Date Updated: May 11, 2026
- Date Expires: May 21, 2026
Want to sell your Apple iPad Air (3rd Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Air (3rd Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8134 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2224 |
| Screen Size | 267 mm 10.5 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 464 g 16.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...