Apple iPhone 17
- LAFA86061
- Approved
Apple iPhone 17
📱 iPhone 17 – 256GB – Excellent Condition – 100% Battery Health
Hi everyone! I’m selling my iPhone 17 (256GB), first used in September 2025 and still under Apple warranty until September 2026.
• Battery health: 100%
• No issues, works perfectly
• No repairs or replacements
• Well maintained and carefully used
I’ve simply decided to switch devices, so I’m passing this one along in great condition.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No imperfections,
Just barely used and very nice condition
Free Shipping
- Seller ships from Cleveland, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 10, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...