Apple iPhone Air
$727
Login to Buy
- LAFA41453
- Approved
- Low Price
Apple iPhone Air
Mint condition
100%
Battery Health
256GB
Sky Blue
Unlocked
A3260
Like-New Condition iPhone Air 256GB
I'm selling my iPhone Air that I bought on launch day in September. It's been in a case the entire time I used it and is in perfect physical condition; it's never been dropped once. Comes in its original box with the original USB-C braided cable unused and unopened.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Salt Lake City, UT
4.5 of 5.0 stars, 20 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Salt Lake City, UT
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 14, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone Air Specs
Battery and Charging
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...