Apple iPhone 16 Pro Max
- LAFA05436
- Approved
- Recently Updated
Apple iPhone 16 Pro Max
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Inspected to be fully functional and will show considerable signs of heavy cosmetic use and wear. Accessories are included if applicable.
Seller Listing Addendum
All sales include a charging cable compatible with the device and a 30 day warranty barring any physical damage.
Free Shipping
- Seller ships from Eldersburg, Maryland
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
All orders will ship within 48 hours of when your order is placed, excluding weekends and holidays.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
Returns are accepted within 30 days of purchase. Refunds are sent 48 hours after a return is delivered to allow time to process return and perform inspection of item(s).
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 11, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...