Apple iPhone 17 Pro
- LAEZ01559
- Approved
Apple iPhone 17 Pro
iPhone 17 Pro – Silver – 256 GB – Unlocked – 100% Battery – Original Box
Selling this unlocked iPhone 17 Pro in Silver, 256 GB. 100% battery health since I've used the 80% charge limit since day one. The battery has been carefully preserved and has plenty of life ahead. Works flawlessly on any carrier.
Screen is pristine with zero scratches. A few very faint, superficial scuffs on the top right side frame from normal everyday use but barely visible under regular lighting.
Includes original box.
Ships quickly with tracking. Happy to answer any questions!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light surface marks on the top right of the phone's aluminum case consistent with normal use.
Free Shipping
- Seller ships from Coralville, IA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 10, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...