Samsung Galaxy S21 5G
- LAEY94858
- Approved
Samsung Galaxy S21 5G
Very well maintained Samsung Galaxy S21 5G for sale!
Fully functional! The screen and lenses are flawless because I always used a screen protector and case. There are some very small paint chips on the metal around the camera and the sides, as described in the damage/wear description.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are some very small paint chips on the metal around the camera and the sides, but these will not be visible if you use a case. There must have been some trapped sand grains between the phone and the case that chipped at the metal paint a little bit, but it won't be visible if you use a case.
Free Shipping
- Seller ships from Covington, LA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 9, 2026
- Date Updated: May 9, 2026
- Date Expires: May 19, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S21 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S21 5G Specs
| Capacity | 4000 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 424 ppi |
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...