Google Pixel 8 Pro
- LAEY55221
- Approved
Google Pixel 8 Pro
Very Good Pixel 8 Pro
This is a very good, used Pixel 8 Pro. I treated the glass surfaces with liquid armour and it has had tempered glass on it since purchased. I always carried it with a case on it. Minor/normal wear on the edges and the charging port.
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device has had tempered glass on the camera lenses as well as the face since purchased. When the device is on, there are no distinguishable flaws. When the screen is completely black, I can discern what may be a scratch or something under the tempered glass (see pictures). I always carried it with a case on it. The edges show minor scratches as does the area surrounding the charging port (normal wear).
Free Shipping
- Seller ships from Las Vegas, NV
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 9, 2026
- Date Updated: May 9, 2026
- Date Expires: May 19, 2026
Want to sell your Google Pixel 8 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Pixel 8 Pro Specs
| Capacity | 5050 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 5050 mAh (minimum 4950 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS; up to ~50% in ~30 min with 30W USB-C charger) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1344x2992 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.7 in LTPO OLED (LTPO AMOLED), up to 120 Hz, HDR10+ | |
| Size | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 213 g 7.5 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...