Apple iPhone 11
- LAEY17883
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 11
iPhone 11 • 64GB • Purple • Good Condition • 88% Battery
iPhone 11, 64GB, Purple. Good condition with very clean body and minor scratches on top, sides and bottom frame. Battery health 88%. Fully functional with no issues. No cracks, dents, or deep scratches. Phone only (no box). Reset and ready for new user.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 88% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very light signs of normal use with light discoloration on the side frame. Minor scratches visible on bottom, top and side frame. Overall clean device.
Free Shipping
- Seller ships from Marysville, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 9, 2026
- Date Updated: May 11, 2026
- Date Expires: May 19, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...