Apple iPad (6th Gen)
$103
Login to Buy
- LAES53035
- Approved
Apple iPad (6th Gen)
Mint condition
--%
Battery Health
32GB
Silver
Wi-Fi
A1893
Great IPad
This is a great IPad used only for 6 months looks brand new
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Dubach, LA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Dubach, LA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 2, 2026
- Date Updated: May 2, 2026
- Date Expires: May 12, 2026
Want to sell your Apple iPad (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (6th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...