Apple iPhone 16
$499
Login to Buy
- LAER98995
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 16
New condition
100%
Battery Health
128GB
White
Verizon
A3081
NEW w/NEW $35 Pela case!
New, sealed, one year warranty starts once you activate it! Comes with NEW Pela case. This is for Verizon. Typically they unlock after 60 days on the network, but I make no guarantees.
Buy with confidence, check my feedback! I ship FAST and SAFE and FREE!
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Erie, PA
5.0 of 5.0 stars, 1260 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 2, 2026
- Date Updated: May 2, 2026
- Date Expires: May 12, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...