Apple iPhone 16 Pro Max
$659
Login to Buy
- LAER08487
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 16 Pro Max
Fair condition
92%
Battery Health
256GB
Black
AT&T
A3084
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There is some noticeable scratches showing normal signs of use as well as some cuts to housing however nothing that impacts performance
Ships from
Ponte Vedra, FL
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Ponte Vedra, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 2, 2026
- Date Updated: May 3, 2026
- Date Expires: May 12, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...