Apple iPad (5th Gen)
$93
Login to Buy
- LAEQ54808
- Approved
- New Listing
Apple iPad (5th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
32GB
Silver
Wi-Fi
A1822
Apple iPad 5th Generation 32GB with Charging Cable and Wall Adapter
Apple iPad 5th generation 32GB for sale. Comes with charging cable and USB wall adapter. Works great, reset and ready for a new owner. Good for browsing, streaming, schoolwork, and everyday use.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are only a few scuff marks on the backside but very minimal wear. Most of the time it was kept in a heavy duty case to protect it. No damage on the front at all.
Ships from
Houston, TX
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Houston, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 1, 2026
- Date Updated: May 1, 2026
- Date Expires: May 11, 2026
Want to sell your Apple iPad (5th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (5th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...