Apple iPhone 11
- LAEQ38572
- Approved
- Featured
Apple iPhone 11
Mint Condition iPhone 11 64 GB Consumer Cellular
Color : Red
64 GB
Will ship within 1-2 business days.
Return Policy
⁃ 30 day warranty policy for any manufacturer defects, this warranty does not cover any cosmetic or internal damage done to the device. If no issues are found upon being retuned a 9% restocking fee will be applied.
⁃ 3 day return policy for any device not received in the correct cosmetic condition. If no issues are found upon being retuned a 9% restocking fee will be applied.
⁃ Customers have a 14 day return policy for buyers remorse but a 9% restocking fee will be applied
Consumer Cellular
- Carrier compatible with Consumer Cellular
-
Compatible carriers:
- • Consumer Cellular
Battery Health
- 81% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Morton Grove, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 30, 2026
- Date Updated: May 1, 2026
- Date Expires: May 10, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...