Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LAEQ27170
- Approved
- New Listing
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Excellent Condition! Apple Pencil and Screen Protector Included. Perfect screen, super light use.
This is my personal iPad Pro M1. Includes a like new Apple Pencil. I purchased it new and have used it only lightly since I've had it. It's barely used as it's one of several other Apple devices that I have had over the years. I do not have the original Apple cable, but I will throw in another USB-C cable. I also have a free glass screen protector.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
This iPad is perfect except for a tiny nick on the back corner. It is invisible when you have it in a case.
Free Shipping
- Seller ships from Littleton, CO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 1, 2026
- Date Updated: May 1, 2026
- Date Expires: May 11, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...