Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
$330
Login to Buy
- LAEP72163
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Good condition
--%
Battery Health
256GB
Silver
Wi-Fi
A1876
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 (Wi-Fi) [A1876] - Silver, 256 GB
iPad was in a Logitech keyboard case for most of its life, which is included. The keyboard magnets are coming apart but it is still usable and convenient.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small scratch on screen. Not visible during normal use and when screen has fingerprints.
Ships from
Saint Michael, MN
5.0 of 5.0 stars, 1 rating
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Saint Michael, MN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 30, 2026
- Date Updated: May 1, 2026
- Date Expires: May 10, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...