Apple iPad Mini (6th Gen)
$309
Login to Buy
- LAEO17626
- Approved
- New Listing
Apple iPad Mini (6th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
A2567
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Used indoor only with minor sign of use on screen
Ships from
Fremont, CA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Fremont, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 29, 2026
- Date Updated: April 29, 2026
- Date Expires: May 9, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Mini (6th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
Size and Weight
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...