Apple iPhone 16e
- LAEN82587
- Approved
- Featured
Apple iPhone 16e
Great Condition! iPhone 16e | 100% Battery Health
Selling my iPhone 16e in great condition. I bought it in December of 2025 but didn't use it much. Battery health is still at 100% with only 104 battery cycles! iPhone is locked to Boost Mobile. I called boost support to unlock the device, but because of their 12 month policy, the phone cannot be unlocked until the 12 month period is over after buying the phone. They confirmed that the phone will be unlocked on December 12, 2026 because the device is fully paid off.
Boost
- Carrier compatible with Boost
-
Compatible carriers:
- • Boost
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratches from daily use (shown in 2nd image.) Nothing is wrong with the screen, that is just my light reflecting on the phone.
Free Shipping
- Seller ships from Wildwood, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 28, 2026
- Date Updated: April 28, 2026
- Date Expires: May 8, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...