Apple iPad (7th Gen)
- LAEN71612
- Approved
Apple iPad (7th Gen)
7th Gen iPad-32 gb, Wifi only
Selling my mother's old iPad. Device has been protected by an Otterbox case and screen protector since its original purchase and is still in very good condition. Case and screen protector is included. Battery has likely degraded some since the original purchase, which was about seven years ago.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Device has been protected by an Otterbox case and screen protector since original purchase. Gently and only occasionally used during its lifetime.
Free Shipping
- Seller ships from Dalton, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 28, 2026
- Date Updated: April 29, 2026
- Date Expires: May 8, 2026
Want to sell your Apple iPad (7th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (7th Gen) Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...