Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$361
Login to Buy
- LAEN36502
- Approved
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Mint condition
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
A2228
iPad Pro 11" (2nd Gen) – 128GB – Wi‑Fi – Space Gray
This iPad Pro is in like‑new condition with no scratches, dents, or screen issues. It has been lightly used, always kept in a case, and works perfectly.
Comes with the original box.
Charger not included.
Model: iPad Pro 11‑inch (2nd Generation)
Storage: 128GB
Color: Space Gray
Condition: Excellent / Like New
Battery health is strong and holds charge well
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Katy, TX
5.0 of 5.0 stars, 1 rating
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Katy, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 28, 2026
- Date Updated: April 29, 2026
- Date Expires: May 8, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...