Apple iPhone 14
- LAEM75623
- Approved
- Price Drop
Apple iPhone 14
Apple iPhone 14 - Unlocked - Midnight - 256GB
Selling an iPhone 14 (256 GB) in perfect working condition! Only selling because I've upgraded to a new phone.
Screen is in perfect condition; it has had a screen protector on its whole life that I just took off to create this listing.
Battery health is still incredibly solid at 84%.
This phone is unlocked and can be used with any carrier in the US or internationally.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 84% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very minor paint chipping on the camera lens framing.
Free Shipping
- Seller ships from San Diego, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 26, 2026
- Date Updated: April 27, 2026
- Date Expires: May 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 14 Specs
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...