Apple iPhone 17 Pro
- LAEM42250
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
Unlocked iPhone 17 Pro Mint 100% Battery Health
Apple iPhone 17 Pro – 512GB – Silver (Unlocked)
Up for sale is an Apple iPhone 17 Pro 512GB Silver in mint condition and fully functional. This device is unlocked and works with any carrier.
The phone has been well maintained and features 100% battery health with all original parts, ensuring top performance and reliability.
Condition details:
* Always kept in the screen protector and case from day 1
* First opened on January 17, 2026
* Battery Health has been maintained in full condition and only 80 cycle
* Screen is in great shape with no major issues
What you get:
* iPhone 17 Pro (512GB, Silver)
* Clean IMEI / ready for activation
* Fully reset and ready for the next owner
This is a powerful flagship device featuring Apple’s latest performance and camera system, making it a great choice for everyday use or professional photography.
Feel free to reach out with any questions!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Nanuet, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 26, 2026
- Date Updated: April 27, 2026
- Date Expires: May 6, 2026
- Date Closed: April 27, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...