Apple iPhone 17 Pro Max
- LAEM07479
- Approved
Apple iPhone 17 Pro Max
Brand New Sealed Apple iPhone 17 Pro Max 256GB Deep Blue – Unlock Approved
Selling a brand new, factory sealed Apple iPhone 17 Pro Max in Deep Blue, 256GB.
Details:
-Factory sealed / never opened
-Never activated / never used
-IMEI available for serious buyers
-Originally AT&T Inc. device
-Carrier unlock request has been approved by AT&T
-Ready for activation with supported carriers after setup
-Clean IMEI / fully paid off
-Includes original unopened box and contents
Condition:
New / sealed
No scratches, wear, or handling marks
Box in excellent condition
Ships quickly and securely with signature confirmation.
Please message with any questions.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Llama Networks, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Columbia Station, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 27, 2026
- Date Updated: April 28, 2026
- Date Expires: May 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...