Apple iPhone 11
- LAEM04746
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 11
Carrier Unlocked! Trusted Seller! Free and Fast Shipping!
The phone in the pictures is the one you will receive. This is NOT a refurbished unit - its all original Apple parts. The display has some scratching - please see pics. The frame and back are in excellent condition. Battery health is 78%. This unit was unlocked by the carrier so it will work with any wireless network. Currently running iOS 18.5. This is the phone only, no accessories and no charger.
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratching on the display glass. Apple recommends you replace the battery if less than 80% Battery Health.
Free Shipping
- Seller ships from Spring, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 27, 2026
- Date Updated: April 27, 2026
- Date Expires: May 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...