Samsung Galaxy S21 Plus 5G
$150
Login to Buy
- LAEL12422
- Approved
- Low Price
Samsung Galaxy S21 Plus 5G
Fair condition
--%
Battery Health
128GB
8GB
Black
Verizon
SM-G996U
Seller Listing Description
Will come with purple phone case if wanted
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Little bit of scratching on screen, none can be felt via fingernail
Ships from
North Platte, NE
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from North Platte, NE
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 26, 2026
- Date Updated: April 26, 2026
- Date Expires: May 6, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S21 Plus 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S21 Plus 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4800 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 393 ppi |
Size and Weight
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 162 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 200 g 7.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...