Apple iPad Air (3rd Gen)
- LAEK35546
- Approved
Apple iPad Air (3rd Gen)
Completely functional carefully used iPad Air 3rd generation
iPad Air 3rd generation, WiFi, no additional accessories, cables, or charger. Only reason for selling is this is the last in line of the new gear at the top, next person gets a hand-me-down.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small scratch at bottom of frame, small markings around edge of frame (was kept in a Logitech keyboard case).
Small area of lighter shading on screen where page indicator dots (••) are on home screen, notable if you search for it but otherwise not.
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 25, 2026
- Date Updated: April 26, 2026
- Date Expires: May 5, 2026
Want to sell your Apple iPad Air (3rd Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Air (3rd Gen) Specs
| Capacity | 8134 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1668x2224 |
| Screen Size | 267 mm 10.5 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 464 g 16.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...