Apple iPad (9th Gen)
- LADX43991
- Approved
- Price Drop
Apple iPad (9th Gen)
Gently used iPad (9th gen)
Mint condition
- always protected by case and screen protector
- Performance: A13 Bionic chip
- Display: 10.2-inch Retina display with True Tone technology
- Camera: 8MP rear camera; 12MP Ultra Wide front camera with Center Stage for improved video calls
- Security: Touch ID integrated into the home button
- Connectivity: Uses a Lightning connector for charging
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No noticeable damage or wear - gently used
Free Shipping
- Seller ships from Frisco, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 12, 2026
- Date Updated: May 2, 2026
- Date Expires: May 21, 2026
Want to sell your Apple iPad (9th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (9th Gen) Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...