Apple iPad (8th Gen)
$145
- LACK35192
- Approved
- Expired
Apple iPad (8th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
32GB
Gray
Unlocked
A2428
EXCELLENT CONDITION🔥WIFI+ 4G UNLOCKED🔥🔥APPLE iPad 8 10.2 iOS26 QUICK SHIP
Fully functional APPLE iPad 8 10.2 32GB WIFI + CELLULAR
Runs iOS26
Shipped out fast next day to USA addresses ONLY!
OPTIONAL Express Mail shipping (1-2 DAYS)
PayPal payment with a verified address
Cancellations or address changes with PayPal refund incur 3.5% seller fee.
Returns accepted within 30 days.
Shipping fee and PayPal not refundable on non-defective returns
Thank you.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
EXCELLENT OVERALL CONDITION WITH VERY MINOR WEAR
Ships from
Maspeth, NY
5.0 of 5.0 stars, 392 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Maspeth, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: March 4, 2026
- Date Updated: May 27, 2026
- Date Expires: May 27, 2026
- Date Closed: May 27, 2026
Want to sell your Apple iPad (8th Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad (8th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...