Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
- LABU34850
- Approved
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
Unlocked 256 GB iPhone SE and accessories
Comes with iPhone SE 2nd Gen, Heavy duty Anker usb-lightning cable charger, two iPhone SE 2nd gen compatible phone cases, eighth inch/ headphone jack to lightning cable adapter (AKA a 'Dongle'), original Apple wired AirPods, and original Apple wall charging port.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 77% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Many scuffs along edge of screen, everywhere else has almost no signs of wear, not very noticeable from afar.
Free Shipping
- Seller ships from Phoenix, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 16, 2026
- Date Updated: April 17, 2026
- Date Expires: April 27, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...