Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
$160
- LABD37817
- Approved
- Canceled
Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
Good condition
92%
Battery Health
64GB
Red
Unlocked
A2595
iPhone SE 3rd Gen - UNLOCKED Red 64GB
This phone is in great condition. It has always had a screen protector and OtterBox protective case. We replaced when moving to a different carrier. This phone is unlocked.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with TextNow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very minimal wear from removal of case. Does not impact usability.
Ships from
Niles, MI
Free Shipping
- Seller ships from Niles, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 30, 2026
- Date Updated: Feb. 7, 2026
- Date Expires: Feb. 9, 2026
- Date Closed: Feb. 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 3rd Gen 2022?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 3rd Gen 2022 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2018 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 144 g 5.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...