Google Pixel 4 - Product Guide
Pixel 4 Release Date: October 2019
Pixel 4 Price
Pixel 4 Specs
More Specs
| Width | 75 mm 3.0 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 193 g 6.8 ounces |
| Resolution | 1440x3040 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 534 ppi |
| Primary | 12.2 MP |
| Resolution | 4032x3024 |
| Capacity | 3700 mAh |
| Longevity | 32 hours |
| USB | USB-C |
| Qi | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 (Hana) |
Pixel 4 Storage
Pixel 4 Colors
Color Popularity
Black
Black is the most popular Pixel 4 color choice, a classic available on the previous generation Pixel 3, and others in the Google Pixel family.
Shop Black Pixel 4White
White is a popular Pixel 4 color preference, an old favorite, also found on the previous generation Pixel 3.
Shop White Pixel 4Orange
Orange is a great color for the Pixel 4, new to this generation of Google Pixel devices, and not found on the previous Pixel 3.
Shop Orange Pixel 4Image Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which Pixel 4 color is best for you.
Google Pixel Comparisons
Pixel 4 Family
FAQ
The Pixel 4 is available in 1 model:
- G020I
The most popular Pixel 4 model option is G020I, favored by 100% of buyers on Swappa.
The most popular Pixel 4 storage option is 64 GB, favored by 92% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the Pixel 4.
Average sale prices as of March 2026:
- 64 GB: $101
- 128 GB: $
The most popular Pixel 4 color is Black, favored by 58% of buyers.
In general, Pixel 4 color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on Pixel 4 prices.
Related Blog Posts
b'Google Pixel 3 Overview: Features, specs, and price'
b'
So you need a new phone? With smartphone tech getting better and better every year and older models getting cheaper, …
Read more Oct 2020
Google Pixel 3 Comparison and Upgrade Guide
If you’re still hanging onto the Pixel 3, you may be eyeing one of Google’s new 5G smartphones. Is it …
Read more Nov 2020
b'Pixel 3 vs Pixel 4 \xe2\x80\x94 Which should you buy?'
b'
If you’re looking for a powerful, feature-packed smartphone but you don’t want to throw money at a fancy flagship device, …
Read more Nov 2020
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(