Apple iPad Pro 11" 2018 - Product Guide
iPad Pro 11" 2018 Release Date: November 2018
iPad Pro 11" 2018 Price
iPad Pro 11" 2018 Specs
More Specs
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Primary | 12.0 MP |
| Resolution | 4000x3000 |
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| CPU | Apple A12X Bionic APL1083 (T8027) |
iPad Pro 11" 2018 Storage
iPad Pro 11" 2018 Colors
Color Popularity
Gray
Gray is the most popular iPad Pro 11" 2018 color choice, an old favorite, also found on the previous generation iPad Pro 10.5".
Shop Gray iPad Pro 11" 2018Silver
Silver is a popular iPad Pro 11" 2018 color preference, a classic available on the previous generation iPad Pro 10.5", and others in the iPad family.
Shop Silver iPad Pro 11" 2018Image Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which iPad Pro 11" 2018 color is best for you.
iPad Comparisons
iPad Pro 11" 2018 Family
FAQ
The most popular iPad Pro 11" 2018 storage option is 64 GB, favored by 56% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the iPad Pro 11" 2018.
Average sale prices as of March 2026:
- 64 GB: $253
- 256 GB: $249
- 512 GB: $295
The most popular iPad Pro 11" 2018 color is Gray, favored by 80% of buyers.
In general, iPad Pro 11" 2018 color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on iPad Pro 11" 2018 prices.
Related Blog Posts
Best iPad and Android tablets for every budget
Choosing the right tablet isn’t difficult, but there are lots of different options to consider. As a starting point, you …
Read more Nov 2020
Best places to sell your iPad for the most money in March 2021
Apple iPad season is upon us, and Apple is poised to release the next-generation iPad Pro 2021 in the next …
Read more Mar 2021
b'Best iPad and Android tablets for every budget'
b'
Choosing the right tablet isn’t difficult, but there are plenty of different options to consider. As a starting point, you …
Read more Oct 2021
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(