Apple iPad 7th Gen - Product Guide
iPad 7th Gen Release Date: September 2019
iPad 7th Gen Price
iPad 7th Gen Specs
More Specs
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Primary | 8.0 MP |
| Resolution | 3264x2448 |
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| CPU | Apple A10 Fusion APL1024 / APL1W24 (T8010) |
iPad 7th Gen Storage
iPad 7th Gen Colors
Color Popularity
Gold
Gold is a popular iPad 7th Gen color preference, new to this generation of iPad devices, and not found on the previous iPad 6th Gen.
Shop Gold iPad 7th GenGray
Gray is the most popular iPad 7th Gen color choice, new to this generation of iPad devices, and not found on the previous iPad 6th Gen.
Shop Gray iPad 7th GenSilver
Silver is a unique iPad 7th Gen color choice, a classic available on the previous generation iPad 6th Gen, and others in the iPad family.
Shop Silver iPad 7th GenImage Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which iPad 7th Gen color is best for you.
iPad Comparisons
iPad 7th Gen Family
FAQ
The most popular iPad 7th Gen storage option is 32 GB, favored by 74% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the iPad 7th Gen.
Average sale prices as of March 2026:
- Sale Price Avg: $118
The most popular iPad 7th Gen color is Gray, favored by 69% of buyers.
In general, iPad 7th Gen color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on iPad 7th Gen prices.
Related Blog Posts
Best iPad and Android tablets for every budget
Choosing the right tablet isn’t difficult, but there are lots of different options to consider. As a starting point, you …
Read more Nov 2020
Swappa Holiday Gift Guide: Best Tech Gifts for Everyone in the Family
Although the clock is ticking, there’s still a little bit of time left to get the perfect gifts for family …
Read more Nov 2020
Best places to sell your iPad for the most money in March 2021
Apple iPad season is upon us, and Apple is poised to release the next-generation iPad Pro 2021 in the next …
Read more Mar 2021
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(