Apple iPad 6th Gen - Product Guide
iPad 6th Gen Release Date: March 2018
iPad 6th Gen Price
iPad 6th Gen Specs
More Specs
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Primary | 8.0 MP |
| Resolution | 3264x2448 |
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| CPU | Apple A10 Fusion APL1024 / APL1W24 (T8010) |
iPad 6th Gen Storage
iPad 6th Gen Colors
Color Popularity
Gold
Gold is a unique iPad 6th Gen color choice, an old favorite, also found on the previous generation iPad 5th Gen.
Shop Gold iPad 6th GenGray
Gray is the most popular iPad 6th Gen color choice, an old favorite, also found on the previous generation iPad 5th Gen.
Shop Gray iPad 6th GenSilver
Silver is a popular iPad 6th Gen color preference, a classic available on the previous generation iPad 5th Gen, and others in the iPad family.
Shop Silver iPad 6th GenImage Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which iPad 6th Gen color is best for you.
iPad Comparisons
iPad 6th Gen Family
FAQ
The most popular iPad 6th Gen storage option is 32 GB, favored by 60% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the iPad 6th Gen.
Average sale prices as of March 2026:
- 32 GB: $84
- 128 GB: $134
The most popular iPad 6th Gen color is Gray, favored by 66% of buyers.
In general, iPad 6th Gen color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on iPad 6th Gen prices.
Related Blog Posts
Best iPad and Android tablets for every budget
Choosing the right tablet isn’t difficult, but there are lots of different options to consider. As a starting point, you …
Read more Nov 2020
Best places to sell your iPad for the most money in March 2021
Apple iPad season is upon us, and Apple is poised to release the next-generation iPad Pro 2021 in the next …
Read more Mar 2021
b'Best iPad and Android tablets for every budget'
b'
Choosing the right tablet isn’t difficult, but there are plenty of different options to consider. As a starting point, you …
Read more Oct 2021
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(