Apple iPad 8th Gen - Product Guide
iPad 8th Gen Release Date: September 2020
iPad 8th Gen Price
iPad 8th Gen Specs
More Specs
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Primary | 8.0 MP |
| Resolution | 3264x2448 |
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| CPU | Apple A12 Bionic APL1081 / APL1W81 (T8020) |
iPad 8th Gen Storage
iPad 8th Gen Colors
Color Popularity
Gold
Gold is a popular iPad 8th Gen color preference, an old favorite, also found on the previous generation iPad 7th Gen.
Shop Gold iPad 8th GenGray
Gray is the most popular iPad 8th Gen color choice, a classic available on the previous generation iPad 7th Gen, and others in the iPad family.
Shop Gray iPad 8th GenSilver
Silver is a unique iPad 8th Gen color choice, a classic available on the previous generation iPad 7th Gen, and others in the iPad family.
Shop Silver iPad 8th GenImage Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which iPad 8th Gen color is best for you.
iPad Comparisons
iPad 8th Gen Family
FAQ
The most popular iPad 8th Gen storage option is 32 GB, favored by 61% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the iPad 8th Gen.
Average sale prices as of March 2026:
- 32 GB: $141
- 128 GB: $151
The most popular iPad 8th Gen color is Gray, favored by 78% of buyers.
In general, iPad 8th Gen color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on iPad 8th Gen prices.
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(