Google Pixel 7 - Product Guide
Pixel 7 Release Date: October 2022
Pixel 7 Price
Pixel 7 Specs
More Specs
| Size | 155.6 x 73.2 x 8.7 mm |
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.1 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 197 g 6.9 ounces |
| Screen Tech | AMOLED |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 416 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| 6.3 in FHD+ OLED/AMOLED, 1080x2400, up to 90 Hz, 416 ppi | |
| Primary | 50.0 MP |
| Aperture | f/1.9 |
| Dual rear: 50 MP wide (f/1.85) + 12 MP ultrawide (f/2.2) | |
| Secondary | 10.8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Front: 10.8 MP (f/2.2) | |
| Capacity | 4355 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 4355 mAh (minimum 4270 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS) | |
| Qi-certified wireless charging; Battery Share (reverse wireless charging) | |
| CPU | Google Tensor G2 |
| CPU Cores | 8 |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| GPU Cores | 7 |
| Google Tensor G2; Titan M2 security coprocessor | |
Pixel 7 Storage
Pixel 7 Colors
Available in 3 colors:
Color Popularity
What color Pixel 7 are most people buying?
- 58% of buyers chose color Obsidian
- 25% of buyers chose color Lemongrass
- 17% of buyers chose color Snow
Lemongrass
Lemongrass is a popular Pixel 7 color preference, new to this generation of Google Pixel devices, and not found on the previous Pixel 6.
Shop Lemongrass Pixel 7Obsidian
Obsidian is the most popular Pixel 7 color choice, new to this generation of Google Pixel devices, and not found on the previous Pixel 6.
Shop Obsidian Pixel 7Snow
Snow is a unique Pixel 7 color choice, new to this generation of Google Pixel devices, and not found on the previous Pixel 6.
Shop Snow Pixel 7Image Gallery
Swappasaurus says...
Device colors may appear to change under different lighting conditions.
Here are real images taken from active Swappa listing under a variety of lighting conditions, so you can figure out which Pixel 7 color is best for you.
Google Pixel Comparisons
Pixel 7 Family
FAQ
The most popular Pixel 7 storage option is 128 GB, favored by 89% of buyers on Swappa.
More storage generally means a higher price for the Pixel 7.
Average sale prices as of March 2026:
- 128 GB: $174
- 256 GB: $189
The most popular Pixel 7 color is Obsidian, favored by 58% of buyers.
In general, Pixel 7 color doesn't affect price, resale value, or depreciation much on Swappa; so go with the color you like best. Other factors, such as condition and storage size, have a larger influence on Pixel 7 prices.
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(