Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LRVF74401
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Seller Listing Description
This is a used iPad Pro. The condition of the iPad is good. There are no scratches on the screen, back, and sides of the iPad. The camera is in great condition. No scuffs and marks. iPad is running on IOS 12.1 and the battery life is still good. iPad was bought during the month of November. There is no Applecare.
All accessories are included and even documents.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
iPad is slightly bent on the right side (Apple pencil charge side) but bent back into place. The right side of the iPad is not as flush and straight compared to the left side. You will only notice if you looked closely. That is the only damage.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: July 6, 2019
- Date Updated: July 26, 2019
- Date Closed: July 26, 2019
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...